Club Records

 Road Records

ATB-30K-Ladies-after-finish

5 km

5km Club Records – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 15:45 Ken Bedley 1998 St. Patrick’s, Hamilton
20-24 15:45 Ken Bedley 2002 Bread & Honey, Streetsville
25-29 14:22 Charles Bedley 2001 Apotex, Toronto
30-34 14:59 Charles Bedley 2004 Hannukah Hustle, Burlington
35-39 15:47 Stan Trudeau 1997 North Bay
40-44 16:07 Tony Teddy/Dave Deubeleiss 1991/2003 Around the Bay, Hamilton
45-49 16:30 Tony Teddy 1992 Sharkey’s, Oakville
50-54 16:49 Mike Bedley 1998 St. Patrick’s, Hamilton
55-59 18:07 Allan Blakey 1989 Can. Masters, Sunnybrook
60-64 18:49 Mike Bedley 2011 Slainte, Hamilton
65-69 20:52 Tony Teddy 2012 Achilles St. Patricks Day
70-74 24:51 Maurice French 1997 YMCA Resolution Run, Toronto
75-79 31:24 Eugene Scanlan 2011 Slainte, Hamilton

 

5km Club Records – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 18:18 Gail Groulx 1986 Princess Point Relay, Hamilton
20-24 17:52 Susan Stone 1984 Longboat Time Trial, Sunnybrook
25-29 16:53 Susan Stone 1985 Longboat Time Trial, Sunnybrook
30-34 17:47 Sharon Crawford 1987 Canada Day, Richmond Hill
35-39 18:32 Adele Emo 1988 Longboat Relays
40-44 18:57 Renee Head 2000 Slainte, Hamilton
45-49 19:03 Anne Byrne 2013 Pride & Rmembrance
50-54 19:34 Nancy Wells 1996 Bay Street Rat Race, Toronto
55-59 22:00 Nancy Wells 2001 RockÔnÕ Roll 5km.Toronto
60-64 23:36 Nancy Wells 2006 Thanksgiving Turkey Trot, Burlington
65-69 23:45 Nancy Wells 2011 B & O Yorkville Run
70-74 32:18 Jean Doench 2009 Waterfront 5km, Toronto

8km and 5 mile

8km/5mi – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 27:16:00 Ken Bedley 1998 Robbie Burns, Burlington
20-24 24:54:00 Trevor Shand 1983 Ryerson United Way, Toronto
25-29 25:03:00 Charles Bedley 2001 Robbie Burns 8 Km., Burlington
30-34 24:50:00 Paul Tucker 1991 Shamrock 8 km, Buffalo
35-39 26:06:00 Gary Ranalli 1983 Durham, Oshawa
40-44 26:42:00 Stan Trudeau 1999 Molson Indy 8km
45-49 26:58:00 Tony Teddy 1993 Coors Light, Toronto
50-54 28:38:00 Mike Bedley 1998 Robbie Burns 8 Km., Burlington
55-59 30:03:00 Allan Blakey 1989 Ansy Checkers AC, Buffalo
60-64 32:08:00 Richard Bailey 2008 Night Crawler *5 mi, Toronto
65-69 34:53:00 Hugh Connolly 2011 Robbie Burns 8 Km., Burlington
70-74 45:38:00 Bob Nagle 2010 Shamrock 8 km, Buffalo
75-79 54:16:00 Eugene Scanlan 2011 Harry’s Spring Run Off, 8 km.

 

8km/5mi – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 29:10:00 Gail Groulx 1987 Police Games *5 mi., Toronto
20-24 28:02:00 Susan Stone 1985 Brooks High Park, Toronto
25-29 27:30:00 Susan Stone 1985 Run for the Roof, Ottawa
30-34 28:20:00 Diane Porteous 1986 Port Colborne, *5 mi.
35-39 30:21:00 Louise Gingras 1991 Shamrock 8 km, Buffalo
40-44 31:40:00 Adele Emo 1992 Mackenzie Checkered Flag Run, 8km.
45-49 32:02:00 Anne Byrne 2012 Robbie Burns 8 Km., Burlington
50-54 31:34:00 Nancy Wells 1992 Night Crawler *5 mi, Toronto
55-59 35:43:00 Nancy Wells 2001 Night Crawler *5 mi, Toronto
60-64 36:33:00 Nancy Wells 2006 Waterfront Trail 8km, Burlington
60-64 37:26:00 Nancy Wells 2006 Night Crawler *5 mi, Toronto Nat’l Record
65-69 39:37:00 Nancy Wells 2012 Dawn at the Dawn
70-74 1:00:17 Wendi Hanger 2010 Shamrock 8 km, Buffalo

10 km

10 km – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 33:03 Ken Bedley 1999 Sporting Life, Toronto
20-24 30:39 Trevor Shand 1984 Lindsay Labatt’s, Lindsay
25-29 31:57 Frank Vriezen 1984 Lindsay Labatt’s, Lindsay
30-34 30:54 Charles Bedley 2004 EndurRun, Conestogo
35-39 32:13 Les Turner 1983 Brian Kerr, Milton
40-44 32:15 Stan Trudeau 2000 Father’s Day, Toronto
45-49 34:05 Tony Teddy 1993 Columbus Centre, Toronto
50-54 35:07 Anthony Davey 2012 Hannukah Hustle
55-59 37:19 Mike Bedley 2003 Sporting Life, Toronto
60-64 38:54 Richard Bailey 2008 Sporting Life, Toronto
65-69 42:49 Tony Teddy 2012 Yonge St., Toronto
70-74 49:48 Maurice French 1996 Compugen 10km
75-79 1:00:33 Eugene Scanlan 2011 Sporting Life, Toronto

 

10 km – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 37:12 Gail Groulx 1986 Brooks WomenÕs 10km, Toronto
20-24 34:15 Susan Stone 1985 Lindsay Labatt’s, Lindsay
25-29 34:11 Susan Stone 1985 Brooks WomenÕs 10km, Toronto
30-34 34:50 Diane Porteous 1986 Brooks WomenÕs 10km, Toronto
35-39 36:49 Louise Gingras 1993 Columbus Centre, Toronto
40-44 38:58 Louise Gingras 1994 Columbus Centre, Toronto
45-49 38:54 Lynn Kobayashi 2004 Sporting Life, Toronto
50-54 40:07 llse Hardinge 1992 Columbus Centre, Toronto
55-59 42:21 Nancy Wells 2003 Sporting Life, Toronto
60-64 47:26 Nancy Wells 2006 Metro Toronto Zoo 10km
65-69 50:20 Nancy Wells 2012 Oakville 10km
70-74 1:14:44 Wendi Hanger 2009 Metro Toronto Zoo 10km

10 miles

10 miles – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 56:33:00 Ken Bedley 1999 Power Bar, Docks, Toronto
20-24 53:08:00 Trevor Shand 1983 Run for the Grapes, St. Catharines
25-29 52:01:00 Charles Bedley 2001 Good Friday, Burlington
30-34 51:43:00 Paul Tucker 1991 Coors Light, Toronto
35-39 53:42:00 Stan Trudeau 1997 Thunder Bay
40-44 53:55:00 Stan Trudeau 1999 Run for the Grapes, St. Catharines
45-49 56:20:00 Tony Teddy 1992 Coors Light, Toronto
50-54 58:55:00 Ken Druce 1986 Run for the Grapes, St. Catharines
55-59 1:06:17 Jim Rawling 2011 Good Friday, Burlington
60-64 1:06:45 Richard Bailey 2008 Whitby 10-miler
65-69 1:14:07 Mike Bedley 2012 Toronto Accura
70-74 1:29:59 Bob Nagle 2008 Toronto Nissan 10-miler
75-79 1:52:46 Eugene Scanlan 2011 Good Friday, Burlington

 

10 miles – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 Open
20-24 1:01:20 Susan Stone 1983 Hamilton Olympic Club
25-29 56:06 Susan Stone 1986 Run for the Grapes, St. Catharines
30-34 59:39 Diane Porteous 1986 Run for the Grapes, St. Catharines
35-39 1:02:15 Louise Gingras 1993 Tim Horton’s
40-44 1:05:39 Adele Emo 1992 Coors Light, Toronto
45-49 1:08:13 Wendi Hanger 1985 Run for the Grapes, St. Catharines
50-54 1:08:56 llse Hardinge 1992 Coors Light, Toronto
55-59 1:13:55 Nancy Wells 2002 Good Friday Races, Burlington
60-64 1:18:52 Nancy Wells 2007 Nissan 10 miler, Toronto
65-69 1:21:04 Nancy Wells 2011 Toronto Accura
70-74 2:12:51 Wendi Hanger 2011 Toronto Accura
75-79 2:26:50 Wendi Hanger 2012 Toronto Accura

15 km

15 km – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 53:16 Mike Polanyi 1983 MTRRA, Etobicoke
20-24 48:16 Trevor Shand 1984 Billy Taylor, Guelph
25-29 52:00 Trevor Shand 1987 Utica Boilermaker, Utica
30-34 48:47 Charles Bedley 2003 Bread & Honey, Streetsville
35-39 50:03 Les Turner 1985 MTRRA, Sunnybrook
40-44 52:07 Dave Deubelbeiss 2003 Bread & Honey, Streetsville
45-49 53:34 Ross McKie 1986 MTFC Time Trial
50-54 56:37 Rob Campbell 2010 Bread & Honey, Streetsville
55-59 58:27 Mike Bedley 2003 Bread & Honey, Streetsville
60-64 1:02:05 Mike Bedley 2009 Bread & Honey, Streetsville
65-69 1:10:28 Mike Wearing 2002 Bread & Honey, Streetsville
70-74 1:19:45 Eugene Scanlan 2005 Bread & Honey, Streetsville
75-79 1:44:12 Eugene Scanlan 2011 Bread & Honey, Streetsville

 

15 km – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 Open
20-24 54:35 Susan Stone 1985 Utica Boilermaker, Utica
25-29 58:08 Sharon Crawford 1986 Billy Taylor, Guelph
30-34 54:51 Diane Porteous 1985 MTRRA, Sunnybrook
35-39 59:12 Louise Gingras 1990 Billy Taylor, Guelph
40-44 1:02:17 Louise Gingras 1995 Billy Taylor, Guelph
45-49 1:02:18 llse Hardinge 1992
50-54 1:07:30 llse Hardinge 1993
55-59 1:09:44 Nancy Wells 2001 Bread & Honey, Streetsville
60-64 1:12:26 Nancy Wells 2006 Bread & Honey, Streetsville
65-69 1:13:53 Nancy Wells 2012 Midsummer’s Night Run
70-74 Open

20 km

20 km – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 1:13:37 Dave Landry 1984 MTRRA, York Univ.
20-24 1:08:49 Rick Deacon 1985 Buffalo, NY
25-29 1:09:36 Frank Vriezen 1982 Blossom Festival, Niagara
30-34 1:08:38 Max Barr 1985 Parc LaFontaine, Montreal
35-39 1:07:53 Les Turner 1985 Buffalo, NY
40-44 1:11:38 Tony Teddy 1992 Frankenmuth, MI
45-49 1:19:34 Paul Long 1983 Scarborough Cent. Hospital
50-54 1:18:38 Allan Blakey 1987 WBEN, Buffalo, NY
55-59 1:30:20 Dick Troy 1983 MTRRA, York Univ.
60-64 1:57:10 Timo Uuksulainen 2012 Frankenmuth, MI
65-69 Open
70-74 Open

 

20 km – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 Open
20-24 1:12:08 Susan Stone 1984 Ottawa
25-29 1:13:03 Sharon Crawford 1984 Ottawa
30-34 1:14:59 Diane Porteous 1985 Springbank, London
35-39 1:19:33 Alison Lane 1986 MTRRA, York Univ.
40-44 Open
45-49 1:35:02 Jean Doench 1986 MTRRA, York Univ.
50-54 1:28:50 Wendi Hanger 1988 WBEN, Buffalo
55-59 Open
60-64 Open
65-69 Open
70-74 Open

25 km

25 km – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 Open
20-24 1:30:30 Bob Marcotte 1981 Muskoka Sands
25-29 1:23:32 Frank Vriezen 1982 MTRRA, Sunnybrook
30-34 1:25:23 Rick Helmes-Hayes 1982 MTRRA, Sunnybrook
35-39 1:23:45 Ron Flint 1982 MTRRA, Sunnybrook
40-44 1:27:44 Jack Friel 1982 MTRRA, Sunnybrook
45-49 1:35:40 Ken Druce 1981 MTRRA, Sunnybrook
50-54 1:43:13 Allan Blakey 1986 MTRRA, Sunnybrook
55-59 1:57:04 Dick Troy 1982 MTRRA, Sunnybrook
60-64 2:06:39 Timo Uuksulainen 2013 River Bank Run, Mich.
65-69 Open
70-74 Open

 

25 km – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 Open
20-24 Open
25-29 1:35:39 Sharon Crawford 1983 MTRRA, Sunnybrook
30-34 1:37:16 Sharon Crawford 1986 MTRRA, Sunnybrook
35-39 1:44:00 Louise Gingras 1989 MTRRA, Sunnybrook
40-44 1:53:00 Nancy Wells 1988 Burlington
45-49 1:59:15 Jean Doench 1987 Burlington
50-54 Open
55-59 2.18:44 Claire Prest 2002 Miquelon 25km
60-64 Open
65-69 Open
70-74 Open

30 km

30 km – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 1:52:36 Mike Polanyi 1983 Around the Bay, Hamilton
20-24 1:40:21 Trevor Shand 1984 Around the Bay, Hamilton
25-29 1:44:45 Frank Vriezen 1985 Around the Bay, Hamilton
30-34 1:42:44 Charles Bedley 2004 Around the Bay, Hamilton
35-39 1:42:22 Gary Ranalli 1984 Around the Bay, Hamilton
40-44 1:49:37 Stan Trudeau 2000 Around the Bay, Hamilton
45-49 1:53:32 John Lehmann 1983 Around the Bay, Hamilton
50-54 1:55:38 Rob Campbell 2012 Around the Bay, Hamilton
55-59 2:03:40 Mike Bedley 2004 Around the Bay, Hamilton
60-64 2:10:59 Mike Bedley 2010 Around the Bay, Hamilton
65-69 2:22:43 Richard Bailey 2013 Around the Bay, Hamilton
70-74 2:44:38 Maurice French 1996 Around the Bay, Hamilton
75-79 3:44:35 Eugene Scanlan 2012 Around the Bay, Hamilton

 

30 km – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 Open
20-24 1:56:22 Susan Stone 1984 Around the Bay, Hamilton
25-29 1:51:37 Susan Stone 1987 Around the Bay, Hamilton
30-34 1:52:01 Jean Payette 1987 Around the Bay, Hamilton
35-39 2:04:50 Louise Gingras 1991 Around the Bay, Hamilton
40-44 2:12:39 Janet Gaskin 1987 Around the Bay, Hamilton
45-49 2:08:09 Lynn Kobayashi 2003 Around the Bay, Hamilton
50-54 2:12:54 Lynn Kobayashi 2006 Around the Bay, Hamilton
55-59 2:44:00 Claire Oger 2000 Around the Bay, Hamilton
60-64 2:55:15 Jennifer Penney 2007 Around the Bay, Hamilton
65-69 2.40:20 Nancy Wells 2011 Around the Bay, Hamilton
70-74 Open

Half-marathon

Half-Marathon – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 1:19:44 Erik Uuksulainen 2005 Mississauga 1/2 Mar.
20-24 1:18:17 Dan Way 2011 Mississauga 1/2 Mar.
25-29 1:09:09 Charles Bedley 2003 Montreal Adidas 1/2 Mar.
30-34 1:09:29 Charles Bedley 2003 Scotiabank 1/2 Mar., Vancouver
35-39 1:09:56 Gary Ranalli 1984 Lakefield College, Peterborough
40-44 1:13:09 Stan Trudeau 1999 Canadian International, Toronto
45-49 1:16:23 Roger Moss 2009 Mississauga 1/2 Mar.
50-54 1:16:44 Anthony Davey 2012 Mississauga 1/2 Mar.
55-59 1:24:32 Mike Bedley 2003 Scotiabank 1/2 Mar., Vancouver
60-64 1:29:32 Mike Bedley 2009 Goodlife Half-Marathon
65-69 1:43:56 Mike Wearing 2002 Canadian International, Toronto
70-74 1:48:08 Maurice French 1997 Born to Run, Sunnybrook
75-79 2:20:37 Eugene Scanlan 2012 Goodlife Half-Marathon

 

Half-Marathon – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 Open
20-24 1:17:15 Susan Stone 1984 Avon, Central Park, NY
25-29 1:20:50 Diane Porteous 1985 Peterborough
30-34 1:19:14 Diane Porteous 1986 Peterborough
35-39 1:19:33 Louise Gingras 1993 Peterborough
40-44 1:27:19 Renee Head 2000 Canadian International, Toronto
45-49 1:28:01 Lynn Kobayashi 2003 Scotiabank 1/2 Mar., Toronto
50-54 1:30:43 Lynn Kobayashi 2006 Run for the Grapes, St. Catharines
55-59 1:36:09 Nancy Wells 2002 Scotiabank 1/2 Mar., Toronto
60-64 1:41:55 Nancy Wells 2006 Scotiabank 1/2 Mar., Toronto
65-69 1:45:54 Nancy Wells 2012 Scotiabank 1/2 Mar., Montreal
70-74 Open

Marathon km

Marathon – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 Open
20-24 2:32:58 Rick Deacon 1984 Philadelphia
25-29 2:27:21 Charles Bedley 2001 Ottawa
30-34 2:26:42 Charles Bedley 2004 PEC Marathon
35-39 2:29:46 Les Turner 1987 Ottawa
40-44 2:37:17 Les Turner 1988 Voyageur, Sudbury
45-49 2:42:42 Tony Teddy 1988 Toronto
50-54 2:46:47 Rob Campbell 2012 Hamilton Marathon
55-59 2:58:36 Mike Bedley 2003 Toronto Scotiabank
60-64 3:15:11 Mike Bedley 2008 Tucson Marathon
65-69 3:46:52 Maurice French 1992 Shopper’s Drug Mart. Toronto
70-74 3:56:23 Maurice French 1996 London, Eng.
75-79 6:07:56 Eugene Scanlan 2011 Good Life Marathon, Toronto

 

Marathon – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 Open
20-24 2:39:46 Susan Stone 1985 Grandma’s, Duluth, MI
25-29 2:38:30 Susan Stone 1985 Chicago
30-34 2:48:27 Diane Porteous 1985 Rocket City – Huntsville, AL.
35-39 2:54:57 Louise Gingras 1992 Vermont City Marathon, Burlington VT
40-44 3:04:09 Adele Emo 1991 Columbus, OH
45-49 3:07:02 Lynn Kobayashi 2002 National Capital Marathon, Ottawa
50-54 3:10:09 Lynn Kobayashi 2005 Detroit
55-59 3:32:47 Nancy Wells 2003 Rock and Roll, Burlington
60-64 Open
65-69 Open
70-74 Open

Track Records

track-runners

800m

800m – male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 2:04.1 Kiefer Uuksulainen 2011 North Bay Legion Meet
20-24 2:01.2 Trevor Shand 1984 TOC All-comers, York U.
25-29 2:08:6 Frank Vriezen 1984 LBGPS, York U.
30-34 2:03.2 Mike McAra 1991 Hamilton All-Comers
35-39 2:09.2 Les Turner 1984 LBGPS, York U.
40-44 2:03.7 Bernie Philips 1986 OSTFA Chps., York U.
45-49 2:21.5 Roger Moss 2011 CMAA Chp, Varsity Stadium
50-54 2:18.0 Bernie Philips 1995 ???
55-59 2:36.2 Richard Bailey 2008 OMTFA Indoor Chp. York Univ.
60-64 2:40.8 Richard Bailey 2012 OMTFA mini-meet, York Univ.
65-69 2:44.9 Hugh Connolly 2011 CMAA Chp, Varsity Stadium
70-74 Open

 

800m – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 2:18.3 Gail Groulx 1986 TSSWAA T&F Finals, Centen. Stad.
20-24 2:30.0 Susan Stone 1984 LBGPS, York U.
25-29 2:26.9 Sandy Johnson 1989 LBGPS, York U.
30-34 2:26.4 Rebecca Brooke 1990 LBGPS, York U.
35-39 2:39.3 Adele Emo 1991 LBGPS, York U.
40-44 2:31.9 Lynn Kobayashi 2000 LBGPS, Central Tech
45-49 2:32.0 Lynn Kobayashi 2001 Twilight Series, Hamilton
50-54 2:51.0 Jean Doench 1991 LBGPS, TOC All Comers?
55-59 3:03.0 Jean Doench 1997 OMTFA Indoor Chps., York U.
60-64 3:13.9 Jean Doench 1998 LBGPS, Central Tech
65-69 3:48.2 Jean Doench 2005 OMTFA Indoor Chps., York U.
70-74 4:14.3 Dorly Brechbuehl 1999 Longboat Time Trial
75-79 4:36.6 Jean Doench 2013 OMA T & F Chps., Varsity

1500km

1500m – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 4:05.6 Ken Bedley 1998 Toronto (High School)
20-24 4:10.5 Trevor Shand 1984 LBGPS, York U.
25-29 4:21.0 Frank Vriezen 1984 LBGPS, York U.
30-34 4:08.3 Mike McAra 1991 TOC All-comers, York U.
35-39 4:18.9 Morley Davidson 1982 OMTFA Indoor Chps., York U.
40-44 4:17.0 Bernie Philips 1985 York U. All-comers, Toronto
45-49 4:39.8 Bernie Philips 1994 Can. Masters Inter-Club, York U.
50-54 4:40.0 Bernie Philips 1995 LBGPS, York U.
55-59 5:06.1 Allan Blakey 1989 LBGPS, York U.
60-64 5:25.7 Richard Bailey 2009 OMTFA mini-meet, York Univ.
65-69 5:36.0 Hugh Connolly 2011 OMTFA mini-meet, York Univ.
70-74 Open

 

1500m – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 4:46.1 Gail Groulx 1987 York U. High School Invitational
20-24 4:43.4 Susan Stone 1985 York U. All-comers, Toronto
25-29 4:54.0 Carole Davis 1982 Longboat Time Trial, York U.
30-34 4:48.1 Rebecca Brooke 1991 TOC All-comers, York U.
35-39 5:10.6 Kathleen Walker-Cranmer 1989 LBGPS, York U.
40-44 5:16.0 Janet Gaskin 1987 OMTFA Indoor Chps., York U.
45-49 5:16.0 Lynn Kobayashi 2001 Twilight Series, Hamilton
50-54 6:10.0 Nancy Wells 1996 Cdn Master Inter-Club, York U.
55-59 6:34.1 Wendi Hanger 1997 Longboat summer track series
60-64 7:00.9 Nancy Wells 2011 OMTFA mini-meet, York Univ.
65-69 8:15.1 Tina de Geus 2010 Can. Masters Outdoor T&F
70-74 8:17.2 Dorly Brechbuehl 1999 Longboat Time Trial

2000m

2000m – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 6:20.4 Ken Bedley 1998 Toronto (High School) (steeplechase)
20-24 5:53.8 Bobby Hoffman 1989 LBGPS, York U.
25-29 5:55.4 Trevor Shand 1987 LBGPS, Forest HillÊ
30-34 5:53.9 Earl Miller 1985 LBGPS, Forest HillÊ
35-39 6:02.0 Bert de Vries 1984 LBGPS, York U.
40-44 5:56.2 Bernie Philips 1986 LBGPS, York U.
45-49 6:30.3 Tony Teddy 1992 LBGPS, York U.
50-54 6:34.0 Bernie Philips 1995 LBGPS, York U.
55-59 6:58.4 Allan Blakey 1990 LBGPS, York U.
60-64 8:08.1 Paul Long 1999 Longboat summer track series
65-69 Open
70-74 Open

 

2000m – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 6:47.8 Gail Groulx 1986 LBGPS, York U.
20-24 6:39.0 Susan Stone 1984 LBGPS, Forest HillÊ
25-29 6:36.0 Susan Stone 1985 LBGPS, York U.
30-34 6:29.3 Diane Porteous 1986 LBGPS, York U.
35-39 7:09.3 Kathleen Walker 1990 LBGPS, York U.
40-44 7:15.5 Lynn Kobayashi 1998 LBGPS, Central Tech
45-49 7:43.0 Jean Doench 1986 LBGPS, York U.
50-54 8:19.3 Wendi Hanger 1988 LBGPS, York U.
55-59 9:11.2 Wendi Hanger 1994 LBGPS, York U.
60-64 9:11.9 Jean Doench 1998 LBGPS, Central Tech
65-69 Open
70-74 Open

3000m

3000m – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 8:51.6 Ken Bedley 1998 Toronto (High School)
20-24 8:30.5 Trevor Shand 1984 TOC All-comers, York U.
25-29 9:12.0 Frank Vriezen 1984 LBGPS, York U.
30-34 9:01.0 Dave Fujiwara 1983 LBGPS, York U.
35-39 9:10.0 Bert de Vries 1984 TOC All-comers, York U.
40-44 9:19.6 Les Turner 1988 LBGPS, York U.
45-49 9:47.0 Tony Teddy 1992 LBGPS, York U.
50-54 10:19.0 Mike Bedley 1999 OMTFA Indoor Chps., York U.
55-59 10:48.3 Allan Blakey 1989 LBGPS, Central Tech
60-64 11:40:0 Bert de Vries 2007 OMTFA Indoor Chps., York U.
65-69 12:34.9 Tony Teddy 2012 OMTFA mini-meet, York Univ.
70-74 Open

 

3000m – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 9:51.5 Gail Groulx 1986 OFSAA T&F, Ottawa
20-24 9:48.2 Susan Stone 1985 Ont. Sr. Indoor Chps, York U.
25-29 9:59.4 Susan Stone 1985 LBGPS, York U.
30-34 9:52.0 Diane Porteous 1986 OSTFA Chps., York U.
35-39 10:08.7 Adele Emo 1988 LBGPS, York U.
40-44 10:43.0 Adele Emo 1992 LBGPS, York U.
45-49 11:20.9 Lynn Kobayashi 2003 Nike Hal Brown Mem., U of T
50-54 12:45.6 Wendi Hanger 1988 LBGPS, York U.
55-59 Open
60-64 13:25.9 Diane Marrow 2012 OMTFA mini-meet, York Univ.
65-69 16:46.2 Tina de Geus 2010 OMTFA mini-meet, York Univ.
70-74 Open

5000m

5000m – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 17:00.0 David Landry 1984 LBGPS, York U.
20-24 15:03.0 Trevor Shand 1984 TOC All-comers, York U.
25-29 15:59.9 Robert Hoffman 1988 LBGPS, York U.
30-34 15:49.8 Joe Allegretti 1990 TOC All-comers, York U.
35-39 15:50.0 Ron Flint 1982 TOC All-comers, York U.
40-44 16:18.8 Bernie Philips 1985 LBGPS, York U.
45-49 16:50.0 Tony Teddy 1993 LBGPS, York U.
50-54 17:22.0 Ken Druce 1985 OMTFA Indoor Chps., York U.
55-59 18:25.0 Allan Blakey 1989 LBGPS, Central Tech
60-64 20:17.0 Maurice French 1986 OMTFA Indoor Chps., York U.
65-69 21:19:6 Mike Bedley 2012 OMA Outdoor Chp.
70-74 Open

 

5000m – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 18:24.7 Gail Groulx 1987 LBGPS, York U.
20-24 16:58.2 Susan Stone 1985 TOC All-comers, York U.
25-29 16:44.0 Susan Stone 1986 TOC All-comers, York U.
30-34 17:09.9 Diane Porteous 1986 TOC All-comers, York U.
35-39 18:59.0 Adele Emo 1988 LBGPS, York U.
40-44 19:16.0 Lois Lehmann 1985 Masters Games, Toronto
45-49 19:41.4 Anne Byrne 2011 CMAA Chp. Varsity Stadium
50-54 21:15.6 Nancy Wells 1997 WAVA Games, Durban, R.S.A.
55-59 21:32.4 Maureen Mancuso 2010 OMTFA Outdoor Chp., York Univ.
60-64 23:51.7 Diane Marrow 2012 OMA mini-meet
65-69 24:53.8 Nancy Wells 2012 OMA mini-meet
70-74 31:44.8 Dorly Brechbuehl 1999 Longboat Time Trial

10,000m

10000m – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 Open
20-24 32:14.0 Jamie Stratford 1988 TOC All-comers, York U.
25-29 32:35.0 Max Barr 1983 TOC All-comers, York U.
30-34 32:54.5 Joe Allegretti 1988 TOC All-comers, York U.
35-39 33:20.8 Bert de Vries 1984 TOC All-comers, York U.
40-44 34:32.1 Joe Allegretti 1998 LBGPS, Central Tech
45-49 39:34.0 Roger Moss 2008 LBGPS, Central Tech (1 hr en route)
50-54 37:49.1 Rob Campbell 2011 CMAA Chp. Varsity Stadium
55-59 38:52.7 Mike Bedley 2003 OMTFA Outdoor Chp., York Univ.
60-64 41:55.0 Richard Bailey 2008 LBGPS, Central Tech (1 hr en route)
65-69 Open
70-74 Open

 

10000m – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 Open
20-24 Open
25-29 34:29.0 Susan Stone 1986 OSTFA Chps., Sudbury
30-34 35:41.0 Diane Porteous 1986 Can. NatÕl T&F Chps, Ottawa
35-39 39:37.0 Kathleen Walker 1989 LBGPS East York
40-44 42:07.0 Nancy Wells 1988 North Amer. Masters T & F, York U.
45-49 42:36.4 Lynn Bourgue 2011 OMA T & F Chps
50-54 Open
55-59 Open
60-64 Open
65-69 50:03.7 Nancy Wells 2011 CMAA Chp. Varsity Stadium
70-74 Open

Mile

Mile – Male

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 Open
20-24 4:30.0 Trevor Shand 1983 LBGPS, York U.
25-29 4:37:14 Robert Hoffman 1989 Longboat Time Trial, York U.
30-34 4:35.7 Mike McAra 1991 Longboat Time Trial, York U.
35-39 4:40.9 Les Turner 1988 Longboat Time Trial, York U.
40-44 4:39.0 Bernie Philips 1987 LBGPS, York U.
45-49 5:07.1 Paul Long 1984 LBGPS, York U.
50-54 5:18.0 Allan Blakey 1987 Longboat Time Trial, East York
55-59 5:29.9 Allan Blakey 1989 LBGPS, York U.
60-64 5:48.2 Richard Bailey 2009 OMTFA mini-meet, York Univ.
65-69 6:12.3 Hugh Connolly 2012 OMTFA mini-meet, York Univ.
70-74 8:01.6 Bob Nagle 2009 LBGPS, Central Tech

 

Mile – Female

Age
Time
Name
Year
Venue
<19 5:03.2 Gail Groulx 1986 Texaco Mile, QueenÕs Park
20-24
25-29 5:06.0 Jean Payette 1987 Steeler Mile, Hamilton
30-34 5:08.6 Diane Porteous 1986 LBGPS, York U.
35-39 5:30.6 Judy Barton 1982 The Hitachi Mile, QueenÕs park
40-44 5:39.9 Christine Walker 1983 Texaco Mile, QueenÕs Park
45-49 5:42.0 Lynn Kobayashi 2001 Buffalo Mile
50-54 6:02.8 Ilse Hardinge 1992 ???
55-59 7:28.5 Wendi Hanger 1997 LBGPS, Central Tech
60-64 7:27.9 Nancy Wells 2011 OMTFA mini-meet, York Univ.
65-69 7:24.0 Nancy Wells 2011 LBGPS, Central Tech
70-74 9:25.9 Wendi Hanger 2009 LBGPS, Central Tech

One Hour

One Hour Track – Male

Age
Distance (m)
Name
Year
Venue
<19 14,259.9 Kiefer Uuksulainen 2012 Varsity Stadium
20-24 Open
25-29 17,245.0 John Bolstad 1987 LBGPS, Central Tech
30-34 17,018.0 Charlie McCullough 1985 LBGPS, Forest HillÊ
35-39 17,339.0 Joe Allegretti 1994 Longboat Time Trial, Cen. Tech.
40-44 17,085.0 Bernie Philips 1986 LBGPS, Central Tech
45-49 15,421.0 Paul Long 1987 LBGPS, Central Tech
50-54 15,499.2 Rob Campbell 2010 LBGPS, Central Tech
55-59 13,793.6 Richard Bailey 2006 LBGPS, Central Tech
60-64 14,163.0 Richard Bailey 2008 LBGPS, Central Tech
65-69 11,030.6 Bob Nagle 2006 LBGPS, Central Tech
70-74 10,755.0 Bob Nagle 2008 LBGPS, Central Tech

 

One Hour Track – Female

Age
Distance (m)
Name
Year
Venue
<19 Open
20-24 Open
25-29 14,845.0 Diana Booth 1985 LBGPS, Forest HillÊ
30-34 16,015.0 Diane Porteous 1986 LBGPS, Central Tech
35-39 12,081.0 Sandra Tam 2008 LBGPS, Central Tech
40-44 13,194.0 Kathleen Walker 1994 Longboat Time Trial, Cen. Tech.
45-49 13,251.0 Nancy Wells 1994 Longboat Time Trial, Cen. Tech.
50-54 Open
55-59 11,372.4 Jennifer Penney 2006 LBGPS, Central Tech
60-64 12,262.0 Nancy Wells 2008 LBGPS, Central Tech
65-69 9,321.1 Tina de Geus 2010 LBGPS, Central Tech
70-74 6,608.1 Jean Doench 2010 LBGPS, Central Tech

Comments are closed.